ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 5, № 1, 2012
С. 42-47, Бібліогр. 17, рус.
УДК: 57.083.1:615.322+579.61:616-078
Інститут молекулярної біології та генетики НАН України, Київ
НВК «Діапроф*Мед», Київ
Збагачення екстрактом лікарської рослини Ungernia victoris бактеріального живильного середовища істотно підвищує вихід біомаси клітин та цільового протеїну штамів ITG-1 (продуцент рекомбінантного NH2-кінцевого фрагмента ?- галактозидази) і ITG-71? (продуцент рекомбінантного химерного поліпептиду з імунологічними властивостями ВІЛ- протеїну Env-1).
У разі використання відносно бідного середовища LB низькі концентрації екстракту (0,25, 0,5 і 1%) стимулювального ефекту не забезпечують. Водночас присутність екстракту в більш високих концентраціях (2,0, 5,0 та 10%) сприяє підвищенню рівня біомаси та збільшенню загального вмісту цільового протеїну на одиницю об’єму середовища в обох штамів.
Результати дослідів, проведених з використанням середовища LB, показують потенціальну здатність екстракту U. victoris підвищувати кінцевий вихід цільового продукту за рахунок двох механізмів — збільшення виходу біомаси та росту відсоткового вмісту рекомбінантного поліпептиду в тотальному клітинному протеїні.
На відміну від результатів, отриманих на середовищі LB, на збагаченому середовищі, яке зазвичай використовують для промислового культивування штамів-продуцентів, концентрації екстракту 2,0, 5,0 та 10% не тільки не стимулюють, але навіть демонструють стійку тенденцію до пригнічення кінцевого виходу біомаси та цільового поліпептиду. При цьому додавання екстракту U. victoris до збагаченого середовища в нижчих концентраціях (0,25–1%) як правило, зумовлює значне збільшення виходу цільових протеїнів обох штамів.
Отримані дані відповідають одержаним нами раніше для безплазмідних штамів і підтверджують загальні закономірності, згідно з якими додавання екстракту лікарської рослини в високих концентраціях до збідненого, а в низьких — до збагаченого середовища сприяє істотному підвищенню виходу біомаси та цільового рекомбінантного протеїну на одиницю об’єму середовища культивування.
Ключові слова: рекомбінантний протеїн, E. coli, екстракт Ungernia victoris, живильне середовище.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008