Оберіть свою мову

ISSN 2410-7751 (Print)
ISSN 2410-776X (Online)

cover biotech acta general

Biotechnologia Acta Т. 17, No. 6, 2024
С.28-34, Бібліограф. 32, англ.
УДК: 543.4; 577
doi: https://doi.org/10.15407/biotech17.06.028

Повний текст: (PDF, англ.)

СПЕКТРАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ ДВОХ ВОДОРОЗЧИННИХ МЕЛАНІНІВ

Кравченко В.М.1, Берегова Т.В.1, Лосицький М.Ю.1, Кондратюк Т.О.1, Давіденко С.А.2, Давіденко Є.С.2, Давіденко С.С.2, Бучацький Л.П.1, Ящук В.М.1

1Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна
2ТОВ «Рослинний полімер меланін», Київ, Україна

Мета. Аналіз спектральних властивостей двох видів водорозчинних меланінів для з’ясування природи центрів оптичного поглинання і випромінювання в них.

Матеріали та методи. В роботі вивчали спектральні властивості двох видів водорозчинних меланінів: меланіну, отриманого з чорних дріжджоподібних грибів Pseudonadsoniella brunnea 470 FCKU, розчиненого у воді з pH 11, та рослинного меланіну, отриманого з чорного чаю згідно з патентом Німеччини DE102004003801A1, що додається до питної води з лікувальною метою. В спектральній області 200–900 нм було виміряно спектри оптичного поглинання, спектри флюоресценції і збудження флюоресценції при кімнатній температурі.

Результати. Оптична густина обох досліджених зразків монотонно спадає зі зростанням довжини хвилі випромінювання. Спектри флюоресценції являють собою одну широку смугу, положення максимуму якої залежить від довжини хвилі збудження. Спектр збудження флюоресценції складається щонайменше з двох смуг і не збігається зі спектром поглинання.

Висновки. Форма спектрів поглинання може свідчити про те, що в досліджених водних розчинах меланінів присутні багато центрів поглинання, що мають відмінні резонансні частоти. Спектри флюоресценції є суперпозицією кількох елементарних смуг, що мають відмінні спектри збудження. Відмінні спектри збудження, що відповідають флюоресценції на різних довжинах хвиль, скоріш за все, свідчать про те, що кожен із досліджених розчинів меланіну містить у собі кілька його видів. Спектральний діапазон поглинання, а також низька інтенсивність флюоресценції роблять перспективними подальші дослідження водорозчинних меланінів в ролі компонентів складних наносистем для фотоакустики та фототермальної терапії. Застосування мікроорганізмів-продуцентів для отримання меланіну забезпечує економічно вигідний біотехнологічний процес.

Ключові слова: меланін, водний розчин, оптичне поглинання, флюоресценція.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2024