Оберіть свою мову

ISSN 2410-7751 (Print)
ISSN 2410-776X (Online)

cover biotech acta general

Biotechnologia Acta Т. 17, No. 6, 2024
С.15-27, Бібліограф. 63, анг8л.
УДК: 577.344:577.19:582.284.3
doi:https://doi.org/10.15407/biotech17.06.015

Повний текст: (PDF, англ.)

ВПЛИВ КОЛОЇДНИХ РОЗЧИНІВ НАНОЧАСТИНОК МЕТАЛІВ ТА ЛАЗЕРНОГО ОПРОМІНЕННЯ НА БІОЛОГІЧНУ АКТИВНІСТЬ ЇСТІВНОГО ЛІКАРСЬКОГО МАКРОГРИБА Pleurotus еryngii (Pleurotaceae, Agaricales) У ВИРОЩУВАННІ in vitro

О.Б. Михайлова1, 2, А.М. Негрійко 3, К.Г. Лопатько 4, Н.Л. Поєдинок 1

1 Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
2 Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Київ
3 Інститут фізики НАН України, Київ
4 Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київ

Мета. Робота спрямована на визначення впливу колоїдних розчинів наночастинок металів (НЧ) на синтез міцеліальної маси, полісахаридів, фенольних сполук і антиоксидантну активність їстівного лікарського гриба Pleurotus eryngii, та ефекти фотокаталітичної активності НЧ після впливу низькоінтенсивного лазерного випромінювання за умов глибинного культивування.

Матеріали й методи. Використовували традиційні мікологічні методи та унікальні фотобіологічні методи. Вплив світла на біосинтетичну та біологічну активність P. eryngii вивчали за допомогою низькоінтенсивного когерентного монохроматичного синього лазерного світла (ƛ = 488 нм). В експерименті використовували колоїдні розчини наночастинок металів (FeНЧ, MgНЧ, AgНЧ), отримані за запатентованим в Україні методом об’ємного електроіскрового диспергування металів у рідині.

Результати. Оброблення інокуляту P. eryngii колоїдними розчинами FeНЧ та MgНЧ збільшило кількість міцелійної маси на 38–53%, тоді як опромінення інокуляту синім лазерним світлом (ƛ = 488 нм) у середовищі з НЧ підвищивало активність росту міцелію P. eryngii на 6,8–18,2%. FeНЧ, MgНЧ, AgНЧ пригнічували біосинтез позаклітинних полісахаридів, причому найбільший ефект спостерігався при додаванні MgНЧ — 21,4%. Водночас використання фотоіндукованих НЧ стимулювало синтез позаклітинних полісахаридів, зокрема найбільший стимулювальний ефект було зафіксовано для MgНЧ — 100%. Додавання FeНЧ, MgНЧ, AgНЧ до інокуляту P. eryngii зменшувало кількість внутрішньоклітинних полісахаридів у міцелійній масі на 9,4% (MgНЧ) та на 22% (AgНЧ). Використання НЧ, фотоіндукованих синім лазерним світлом, збільшувало кількість внутрішньоклітинних полісахаридів у міцелійній масі P. eryngii на 28,1% (AgНЧ) та на 50% (MgНЧ). Оброблення інокуляту колоїдними розчинами AgНЧ, FeНЧ та MgНЧ, а також фотоіндукованими наночастинками, підвищувало кількість фенольних сполук у міцелійній масі. Найвищий загальний вміст фенольних сполук (TPC) в етанольних екстрактах зафіксовано при використанні фотоіндукованих MgНЧ – 59,51±0,4 мг GAE/г сухої маси.

Висновки. Результати досліджень дозволяють розглядати наночастинки металів (FeНЧ, MgНЧ) та низькоінтенсивне синє лазерне випромінювання як перспективні регулятори синтезу полісахаридів і фенольних сполук у міцелійній масі P. eryngii за умов глибинного культивування.

Ключові слова: колоїдні розчини наночастинок металів; лазер, міцеліальна маса, полісахариди, загальні фенольні сполуки, антиоксидантна активність.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2024