Оберіть свою мову

ISSN 2410-7751 (Друк.)
ISSN 2410-776X (Online)

cover biotech acta general

Biotechnologia Acta Т. 16, № 5 , 2023
С. 5-21., Бібліограф. 115 англ..
УДК: 606:577.112:551.583
DOI: https://doi.org/10.15407/biotech16.05.005

Повний текст: (PDF, in English

БІОКАТАЛІТИЧНЕ УЛОВЛЮВАННЯ ВУГЛЕКИСЛОГО ГАЗУ
ЗА УЧАСТЮ КАРБОНГІДРАЗИ

O. К. Золотарьова., Н. М. Топчій., О. М. Федюк

Інститут ботаніки НАН України, Київ

Швидке та постійне зростання концентрації CO2, найпоширенішого парникового газу в атмосфері, призводить до екстремальних погодних та кліматичних явищ. Унаслідок спалювання викопного палива (нафти, вугілля та природного газу) концентрація CO 2 в повітрі зростала упродовж останніх десятиліть більше ніж на 2 ppm на рік, і лише за останній рік — на 3,29 ppm. Для запобігання «найгіршим» сценаріям зміни клімату, необхідно негайно та суттєво скоротити викиди CO2 шляхом управління викидами вуглецевого газу.

Мета. Аналіз сучасного стану досліджень та перспектив використання карбоангідрази в програмах декарбонізації навколишнього середовища.

Результати. Карбоангідраза це — ензим, який прискорює обмін CO2 та HCO3 – у розчині від
104 до 106 разів. На сьогоднішній день в різних організмах ідентифіковано 7 типів карбоангідраз. Карбоангідраза потрібна для забезпечення швидкого постачання CO2 та HCO3 – для різних метаболічних шляхів в організмі, що пояснює її багаторазове незалежне походження під час еволюції. Ензими, виділені з бактерій і тканин ссавців, були протестовані в проектах секвестрації CO2 з використанням карбоангідрази. Найбільш вивченою є одна з ізоформ карбоангідрази людини — hCAII — найбільш активний природний ензим. Його недоліками були нестабільність у часі, висока чутливість до температури, низька толерантність до забруднень, таких як сполуки сірки, і неможливість повторного використання. Найбільш вивченою в цьому відношенні є одна з ізоформ карбоангідрази людини — hCAII — найбільш активний природний ензим. Для подолання цих обмежень використовували методи молекулярного моделювання та іммобілізації ензимів. Показано, що іммобілізація забезпечувала більшу термічну стабільність і стабільність під час зберігання, а також підвищу вала можливість повторного використання.

Висновки. Карбоангідрази беруть участь у біологічній асиміляції атмосферного СО2 . Тому, вивчення таких ензимів та умов, необхідних для їх активації та ефективного поглинання СО2, створює підґрунтя для розроблення біокаталітичних засобів підвищення декарбонізації атмосфери.

Ключові слова: зміна клімату; декарбонізація; біосеквестрація CO2 ; карбоангідраза; іммобілізація ензимів.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2023