- Деталі
- Перегляди: 111
ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 3, 2010
С. 23-41, бібліогр. 40, укр.
УДК: 582.32:58.085
ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА МІКРОРОЗМНОЖЕННЯ IN VITRO РОСЛИН АНТАРКТИКИ
Н. А. Матвєєва, В. Б. Белокурова, В. А. Рудас, О. В. Тищенко, М. В. Кучук;
Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, Київ;
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
З метою створення колекції in vitro рослин Антарктики оптимізовано умови поверхневої стерилізації, мікророзмноження та отримання клітинних ліній двох видів мохів — Warnstorfia fontinaliopsis (Mull.Hal.) Ochyra і Sanionia georgicouncinata (Mull.Hal.) Ochyra and Hedenas (Amblystegiaceae), а також представника одного з двох видів квіткових рослин о. Галіндез Colobanthus quitensis (Kunth) Bartl. (Caryophyllaceae). Створення колекції in vitro дасть змогу проводити системні фізіологічні, біохімічні, молекулярно-біологічні дослідження рослин Антарктики без шкоди для їхніх природних популяцій.
Ключові слова: рослини Антарктики, Warnstorfia fontinaliopsis, Sanionia georgicouncinata, Colobanthus quitensis, мікророзмноження in vitro.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 104
ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 3, 2010
С. 66-71, бібліогр. 9, рос.
УДК: 577.151:579.864.1
ОЦІНКА IN VIVO ДНК-УШКОДЖУВАЛЬНОЇ ДІЇ
НАНОЧАСТИНОК ЗОЛОТАРІЗНОГО РОЗМІРУ
С. М. Дибкова, Л. С. Рєзніченко, Т. Г. Грузіна, З. Р. Ульберг
Інститут біоколоїдної хімії ім. Ф. Д. Овчаренка НАН України, Київ
Показано, що наночастинки золота середнього розміру 20 і 30 нм (на відміну від наночастинок розміром 10 і 45 нм) у модельних системах крові не взаємодіють із сироватковим альбуміном та стійкі до коагуляції. Методом лужного гель-електрофорезу ізольованих клітин (ДНК-комет) встановлено, що за умов одноразового внутрішньовенного введення наночастинки золота розміром 20, 30 та 45 нм не виявляли ДНК-ушкоджувальної дії в клітинах печінки, нирок, кишечнику та кісткового мозку щурів. Наночастинки золота 20 нм, на відміну від наночастинок 30 та 45 нм, виявляли ДНК-ушкоджувальну дію в клітинах селезінки. Отримані дані свідчать, що наночастинки золота розміром 30 нм є найбільш біосумісними та біобезпечними.
Ключові слова: наночастинки золота, модельні системи крові, сироватковий альбумін, коагуляція, ДНК-ушкоджувальна дія, метод лужного гель-електрофорезу ізольованих клітин, біосумісність, біобезпека.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 110
ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 3, 2010
С. 9-22, бібліогр. 51, укр.
УДК: 577.15, 577.114, 573.6
БІОТЕХНОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ СТВОРЕННЯ ТРАНСПЛАНТАТІВ АРТЕРІЙ
Бизов Д. В., Синчикова О. П., Пушкова Є. Н., Михайлова І. П., Сандомирський Б. П.
Інститут проблем кріобіології та кріомедицини НАН України, Харків
Існує постійно зростаюча необхідність створення судинних трансплантатів. Автогенні і синтетичні протези не задовольняють потребам сучасної судинної хірургії. Перспективним напрямом є створення біоінженерних судинних графтів на основі девіталізованих ксеноскафолдів. В огляді висвітлено основні напрями створення біоінженерних судинних протезів, їхні переваги і недоліки. Розглянуто проблему розроблення адекватного методу девіталізації ксеносудин.
Ключові слова: біоінженерія, судинні протези, скафолди, девіталізація.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 117
ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 3, 2010
С. 49-57, бібліогр. 21, укр.
УДК: 577.112.083+579.69
ОТРИМАННЯ РЕКОМБІНАНТНИХ НИЗЬКОМОЛЕКУЛЯРНИХ
ФРАГМЕНТІВ СТРЕПТОКІНАЗИ
Л. Л. Карбовський, В. В. Скалка, О. Г. Мінченко
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Shijir International LLC., Улан-Батор, Монголія
Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, Київ
Фрагменти гена стрептокінази (CK), що кодують протеїнові продукти СК1-50 та СК1-60, було ампліфіковано та клоновано у плазмідному векторі. Експресію рекомбінантних фрагментів стрептокінази, кодованих цими генетичними конструкціями, здійснено в клітинах Escherichia coli Tuner (DE3) під контролем Т7- промотору. Для отримання чистих фрагментів стрептокінази було проведено двостадійний процес їх хроматографічного очищення з бактеріальних лізатів у денатуруючих умовах. За допомогою імуноблотингу з використанням антистрептокіназних антитіл підтверджено автентичність отриманих фрагментів стрептокінази.
Ключові слова: фрагменти стрептокінази, клонування, експресія, тільця включення, хроматографічне очищення.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 115
ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 3, 2010
. 42-49, бібліогр. 41, укр.
УДК: 577.112.7:616
Д. О. Мінченко, І. В. Божко, Т. О. Зінченко, В. Г. Михальченко, О. П.,
Яворовський, О. Г. Мінченко
Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, Київ;
Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця, Київ
Перебіг фізіологічних та біохімічних процесів в організмі має циркадіальний характер, і порушення механізмів їх регуляції є однією з причин виникнення деяких патологічних процесів, у тому числі й утворення злоякісних пухлин. Найбільш важливими генами, що регулюють циркадіальні процеси в організмі як у нормі, так і при патологічних станах, є гени циркадіальних факторів Per1, Per2, Clock та BMal1, а також казеїнкіназа-1?, що контролює експресію цих генів. Одержані нами дані показали, що під впливом наночастинок срібла відбувається порушення експресії генів казеїнкінази-1 ?, BMal1, Per1, Per2 і Clock, а також 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази-4 (PFKFB-4) та гліцеральдегід-3-фосфатдегідрогенази (GAPDH) у головному мозку щурів, причому експресія одних генів посилюється, а інших — знижується. Встановлено, що зміни в експресії циркадіальних генів та казеїнкінази-1 ? виявляються уже через одну добу після введення тваринам наночастинок срібла, а через 3 та 14 діб здебільшого стають більш вираженими. Порушення експресії циркадіальних генів та казеїнкінази-1 ? може спричинювати розлади функціонування сигнальних каскадів у клітинах головного мозку та порушувати регуляцію метаболічних процесів і на периферії. Результати цієї роботи свідчать про вплив наночастинок срібла на важливі ключові механізми регуляції метаболічних процесів у клітинах головного мозку на рівні експресії циркадіальних генів.
Ключові слова: наночастинки срібла, експресія генів, казеїнкіна за-1 ?, Per1, Per2, Clock, BMal1, PFKFB-4, головний мозок, щури.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- СПЕЦИФІЧНІСТЬ, ПОВ’ЯЗАНА З ХАЗЯЇНОМ РОЗГАЛУЖЕНОЇ МІКОРИЗИ, ЩОДО ЖИВИЛЬНОГО І ГІДРОЛОГІЧНОГО ГРАДІЄНТА ҐРУНТУ А. Нальян, Дж. Ван Клей, К. Струп, О. Мартинова-Ван Клей
- ТРАДИЦІЙНІ ТА БІОСЕНСОРНІ МЕТОДИ ВИЗНАЧЕННЯ МОНО- І ДИСАХАРИДІВ В. М. Пэшкова, О. Я. Саяпына, О. О. Солдаткын, С. В. Дзядевич
- ВИВЧЕННЯ ЗДАТНОСТІ ДО ДИФЕРЕНЦІЮВАННЯ В ОСТЕОГЕННОМУ ТА АДИПОГЕННОМУ НАПРЯМКАХ МЕЗЕНХІМАЛЬНИХ СТРОМАЛЬНИХ КЛІТИНКІСТКОВОГО МОЗКУ ЛЮДИНИ КЛОНАЛЬНОГО ПОХОДЖЕННЯ Н. Г. Скоробогатова, Ю. О. Петренко, Н. О. Волкова, О. Ю. Петренко
- ЗМІЩЕННЯ СТАТЕВОГО СПІВВІДНОШЕННЯ У КУРЕЙ ПІСЛЯ ДОВГОТРИВАЛОГО ЗБЕРІГАННЯ ЯЄЦЬ М. Т. Тагіров