Оберіть свою мову

ISSN 2410-7751 (Print)
ISSN 2410-776X (Online)

cover biotech acta general

Biotechnologia Acta Т. 17, № 4, 2024
С.5-23 , Бібліограф. 62, англ.
UDC: 004.9:612.822
doi: https://doi.org/10.15407/biotech17.04.005


Повний текст: (PDF, англ.)

ЗАСТОСУВАННЯ ТЕХНОЛОГІЙ ВИВЧЕННЯ ВИЩОЇ НЕРВОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ТА ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНИХ ФУНКЦІЙ ЛЮДИНИ ЗА ЕКСТРЕМАЛЬНИХ УМОВ

П.В. Білошицький 1, О.М. Ключко 2, Ю.В. Кравченко 3, М.В. Макаренко 3, К.С. Лиман 4, А.Г. Лізунова 5

1 Уманський державний педагогічний університет ім. П.Тичини, Україна
2 Національний авіаційний університет, Київ, Україна
3 Інститут фізіології ім. О. O. Богомольця НАН України, Київ
4 Washington State University, USA
5 Luxoft Global Operations GmbH: Zug, CH, USA

Описано застосовані методи та деякі результати досліджень вищої нервової діяльності (ВНД) людей, та результати вивчення їхніх психофізіологічних функцій (ПФФ) українськими вченими та лікарями, зокрема наслідки впливу екстремальних факторів на ВНД.

Мета. Показати результати впливу на ВНД людини екстремальних гірських умов на великих висотах (гіпоксія, ін.), дослідження змін психофізіологічних функцій головного мозку за цих умов та описати розроблені методи професійного відбору.

Методи. Порівняльного аналізу великої кількості даних експериментів та спостережень. Моделювання фізичне, математичне, програмне. Методики досліджень головного мозку, ВНД: електроенцефалографія, діагностика особистісних нейродинамічних особливостей тощо. Три методи досліджень ПФФ: параметрів нейродинамічного рівня; параметрів нервово-психічного рівня; особистісної специфіки. Застосовано адаптовану схему опитування (СО) на основі 16-факторних тестів особистостей за Кеттеллом.

Результати. Було досліджено вплив гіпоксії, інших факторів гірських умов на ВНД. Також наведено результати змін ЕЕГ, зареєстрованих у таких екстремальних умовах. Показано вплив низки стресових факторів за екстремальних умов (гіпоксія та ін.). Описано деякі основні методи дослідження ВНД, що були застосовані за таких умо в, а також результати дослідження індивідуальних типологічних особливостей нервової системи. Описано методи дослідження психофізіологічних функцій людини. Детально описано дослідження особистісних характеристик людини. Для діагностики особистісних нейродинамічних особливостей взято дані, зареєстровані приладом ПНН-3. Параметри нервово-психічного рівня визначали методиками: «трикутників» (рівень розвитку короткочасної зорової пам’яті); «шкали приладів» (оперативна пам’ять, функції уваги та ін.), «червоно-чорні таблиці» (розподіл та переключення уваги). Структури особистості, особливості, типи поведінки операторів у стресових ситуаціях оцінювали, базуючись на адаптованій СО за Кеттеллом. Розроблені математичні моделі надійності функціонування нервової системи людини за екстремальних умов.

Висновки. Отримані результати було покладено в основу розроблених методик професійного відбору спецконтингентів, пілотів, операторів для роботи в екстремальних умовах. Запропо новано фізичні, математичні та програмні моделі надійності функціонування нервової системи людини за цих умов.

Ключові слова: вища нервова діяльність, психофізіологічні функції, екстремальні умови, великі висоти.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2024