ISSN 2410-7751 (Print)
ISSN 2410-776X (Online)
Biotechnologia Acta Т. 17, № 4, 2024
С.24-33 , Бібліограф. 34, англ.
УДК: 678.744.843
doi: https://doi.org/10.15407/biotech17.04.024
Повний текст: (PDF, англ.)
ВИКОРИСТАННЯ МОНОКЛОНАЛЬНИХ АНТИТІЛ
ДО ЦИТОКІНІВ ЛЮДИНИ В ДІАГНОСТИЧНО-АНАЛІТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ
Національний технічний університет України
«Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
Використання моноклональних антитіл людини в діагностиці та аналітичних дослідженнях
визначається стрімким розвитком технологій і підходів у галузі імунології та клінічної лабораторної діагностики. Цитокіни, як біологічно активні речовини, відіграють ключову роль у регуляції імунітету, запалення та інших фізіологічних процесів. Використання моноклональних антитіл до цитокінів дає можливість точно визначити їхню концентрацію та вивчити взаємодію з іншими молекулами в клінічних дослідженнях. Розроблення нових методів діагностики та аналітичних досліджень з використанням моноклональних антитіл відкриває перспективи для підвищення точності та чутливості визначення різних захворювань. Це особливо важливо в контексті медицини, де точна діагностика стає основною для вибору оптимального методу.
Мета. Метою роботи є аналіз можливостей і переваг використання моноклональних антитіл до цитокінів людини в діагностиці та аналітичних дослідженнях, зокрема їх використання в імунологічних біосенсорах, для моніторингу імунологічного статусу пацієнтів після трансплантації органів та діагностики онкологічних захворювань.
Методи. Проведено комплексний огляд літератури, що охоплює численні бази даних, включаючи Medline (PubMed), Web of Science, Scopus, Google Scholar та інші відповідні джерела до 2024 року. Ключові слова, використані в пошуку, включали «біосенсори», «клітинні маркери», «моноклональні антитіла», «лейкемія» та «Вестерн-блот», «трансплантація».
Результати. У статті досліджено можливості та переваги використання моноклональних антитіл людини до цитокінів у медичній діагностиці та аналітичних дослідженнях. Проаналізовано їх застосування в біосенсорах для точного визначення концентрації цитокінів, імунофенотипування клітин крові та тканин, діагностики пухлин різного гістогенезу, лікування лейкозів та лімфом, визначення імунологічного статусу та складу клітин імунної системи. Також розглянуто методику комплексного імунологічного обстеження після трансплантації та лікування органів, у тому числі синдрому набутого імунодефіциту (СНІДу).
Висновки. Моноклональні антитіла, ефективні в біосенсорах, використовуються в різних областях, таких як біологічні дослідження, клінічна діагностика та моніторинг навколишнього середовища. Їхнє використання має обмеження, такі як вартість, складність отримання та потенційна втрата чутливості сигналу. Імунофенотипування дозволяє ідентифікувати клітини крові за їхніми маркерами, що важливо для гематологічної діагностики. Імуногістохімічні дослідження тканин використовують моноклональні антитіла для перевірки пухлин і виявлення інфекційних захворювань. Діагностика лейкозів та лімфом за допомогою моноклональних антитіл допомагає визначити тип пухлини та оптимальне лікування. Вестерн-блоттинг використовується для визначення протеїнів у тканинах або крові, зокрема для підтвердження таких захворювань, як хвороба Лайма або вірус імунодефіциту людини (ВІЛ-інфекція). Проточна цитометрія, імуноферментний аналіз (ELISA) і полімеразна ланцюгова реакція також використовуються в імунологічній лабораторії для діагностики захворювань та оцінки імунного статусу.
Ключові слова: біосенсори, клітинні маркери, моноклональні антитіла, лейкемія, вестерн-блот, трансплантація.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2024