Оберіть свою мову

IISSN 2410-7751 (Друкована версія)
ISSN 2410-776X (Електронна версія)

 

Ж-л "Biotechnologia Acta" Т. 14, № 4, 2021
С. 64-69, бібліогр. 14
УДК: 616.13. 002+541.183
https://doi.org/10.15407.biotech14.04.064

ПРО МОЖЛИВОСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ВУГЛЕЦЕВИХ ЕНТЕРОСОРБЕНТІВ ДЛЯ НОРМАЛІЗАЦІЇ ХОЛЕСТЕРОЛОВОГО МЕТАБОЛІЗМУ

 Н. В. Сич, Л. Й. Котинська, В. М. Вікарчук, І. А. Фарбун

Інститут сорбції та проблем ендоекології НАН України, Kиїв

Створення ефективних препаратів для профілактики та лікування атеросклерозу є одним із актуальних міждисциплінарних завдань сучасної хімії та фармакології. З огляду на роль гіперхолестеринемії у розвиткові цієї хвороби необхідно виводити надлишки холестеролу з організму. Як альтернативу засобам зниження загального холестеролу та холестеролу ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ) розглядається можливість використання ентеросорбентів для еферентної терапії.

Метою дослідження було оцінити сорбційну здатність адсорбентів, розроблених авторами, з погляду можливості адсорбції холестеролу.

Методи. За допомогою спектрофотометричного методу досліджено сорбцію холестеролу на зразках адсорбентів, отриманих хімічною активацією відходів під час перероблення лігноцелюлозної сировини — кизилової кісточки та залишків кави.

Результати. Проведено порівняння ізотерм сорбції з ізотермою, отриманою на промисловому адсорбенті SORBEX. Показано, що поглинальна здатність вуглецевих адсорбентів визначається насамперед їхньою поруватою структурою. Найвищі значення сорбції (7,3 мг/г) виявляє сорбційний матеріал, одержаний за допомогою хімічної активації кісточок кизилу, проміжне положення (6,3 мг/г) займає адсорбент, отриманий із кавових залишків. Промисловий вуглець SORBEX має найнижчі показники сорбції (5,3 мг/г).

Висновки. Розрахунки за моделями Ленгмюра та Фрейндліха свідчать про те, що експериментальні дані найбільш відповідають моделі Ленгмюра. Використання одержаного активованого вугілля може бути одним із ефективних альтернативних способів зниження холестеролу в крові.

Ключові слова: холестерол; атеросклероз; ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ); ентеросорбенти; метаболізм.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2021