Оберіть свою мову

ISSN 2410-7751 (друкований варіант)
ISSN 2410-776X (електронна версія)

 

Ж-л Biotechnologia Acta Т. 13, № 1, 2020
С. 30-37, бібл. 18 англ.
УДК: 615.322:616.37
https://doi.org/10.15407/biotech13.01.030

АНТИБІОПЛІВКОУТВОРЮВАЛЬНІ ТА АНТИМІКРОБНІ ВЛАСТИВОСТІ ЕКСТРАКТІВ Arnica montana L., Achillea millefolium L. ЗА ЇХНЬОЇ ДІЇ НА БАКТЕРІЇ РОДУ Staphylococcus

 M. Кривцова 1, Я. Кощова 2

1 Ужгородський національний університет, Україна
2 Університет ветеринарної медицини та фармації, Кошице, Словакія

Метою роботи було дослідити антимікробні, антибіоплівкоутворювальні та антиоксидантні властивості спиртових екстрактів суцвіть Arnica montana L. та Achillea millefolium L. Рослини для досліджень було зібрано у Великоберезнянському районі Закарпатської області. Із суцвіть Arnica montana L. та Achillea millefolium L. було виготовлено етанольні та метанольні екстракти. У досліді використано бактерії роду Staphylococcus, ізольовані з ротової порожнини та зіву людей із запальними захворюваннями, шляхом висіву їх диференційно на діагностичні живільні середовища з подальшою ідентифікацією. Встановлено, що всі ізоляти були біоплівкоутворювальними.

Згідно з метою дослідження вивчали антимікробну активність екстрактів (методом дифузії в агар), антибіоплівкоутворювальний ефект (у стандартних 96-лункових планшетах спектрофотометричним методом), антиоксидантну активність (DPPH методом).

Встановлено більш виражену антимікробну активність екстрактів Arnica montana L. на досліджувані ізоляти бактерій роду Staphylococcus. Показано, що екстракти Arnica montana L. мали антимікробний ефект навіть на MRSА S. aureus. Доведено антибіоплівкоутворювальні властивості екстрактів Arnica montana L. і Achillea millefolium L.

Етанольні та метанольні екстракти Arnica montana L. і Achillea millefolium L. показали високу антиоксидантну активність.

Таким чином, отримані нами результати вказують на необхідність подальших досліджень використання екстрактів Arnica montana L.  і Achillea millefolium L. як протистафілококових засобів при запальних процесах ротової порожнини та ротоглотки.

Ключові слова: Ключові слова: антимікробний ефект, антибіоплівкоутворювальна активність, рослинні екстракти.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2020