ISSN 2410-7751 (Печатная версия)
ISSN 2410-776X (Электронная версия)
"Biotechnologia Acta" Т. 8, № 2, 2015
https://doi.org/10.15407/biotech8.02.026
С. 26-35, библ.65, англ.
УДК: 575.222.7:581.1
Інститут клітинної біології і генетичної інженерії НАН України
Розглянуто дані літератури і власних досліджень автора щодо створення «бородатих» коренів і трансгенних рослин родини Compositae шляхом трансформації бактеріями Agrobacterium rhіzogenes та A. tumefaciens з метою одержання біологічно активних сполук, у тому числі рекомбінантних протеїнів. Наведено результати генетичної трансформації рослин Cichorium intybus, Lactuca sativa, Artemisia annua, Artemisia vulgaris, Calendula officinalis, Withania somnifera, а також досліджень рівня синтезу та накопичення артемізину, флавоноїдів, поліфенолів, фруктанів та інших сполук у трансгенних рослинах і «бородатих» коренях.
Отримані дані показують, що трансформовані рослини та «бородаті» корені рослин родини Compositae здатні синтезувати рекомбінантні сполуки відповідно до перенесених генів. Розроблення технологій одержання рекомбінантних протеїнів, а також інших біологічно активних сполук, що продукуються у трансгенних коренях та рослинах родини складноцвітих, може набути застосування у медицині та ветеринарії для створення «рослинних» ліків з метою профілактики та лікування низки захворювань.
Ключові слова: Compositae, Agrobacterium tumerfaciens, Agrobacterium rhizogenes, трансгенні рослини, «бородаті» корені, біологічно активні сполуки, рекомбінантні протеїни.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2015