- Деталі
- Перегляди: 338
ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 5, 2010
С. 100-105, бібліогр.9, рус.
УДК: 636.082.453.5
ОПТИМІЗАЦІЯ КРІОКОНСЕРВУВАННЯ ЕМБРІОНІВ МИШІ
Л. В. Горбунов, А. С. Саліна, Н. Ф. Клещев
Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Харків
Інститут тваринництва УААН, Харків
З метою виявлення взаємодії оптимізованих параметрів кріоконсервування ембріонів миші проведено багатофакторне дослідження. Оптимальні значення параметрів становили: концентрація гліцеролу 10%; швидкість охолодження 0,3–0,6 0С/хв; кінцева температура охолодження –30+35 0С; час витримки перед зануренням у рідкий азот 0–5 хв. За допомогою дисперсійного аналізу визначено силу впливу досліджуваних параметрів на збереженість деконсервованого об’єкта: 0,18; 0,71; 0,45; 0,40, відповідно. Для опису взаємозв’язку параметрів на основі використання векторного методу побудовано поверхні відгуку й визначено коефіцієнти регресії: 26; 63; 10; 45 у.о., відповідно. На основі проведених досліджень запропоновано спосіб заморожування ембріонів. Багатофакторна оптимізація параметрів кріоконсервування ембріонів миші забезпечила їх збереженість на рівні 88% за ефективності реалізації процедури 85%.
Ключові слова: ембріони миші, режим охолодження, ефективність кріоконсервування, сила впливу параметрів.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 352
ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 5, 2010
С. 31-42, бібліогр.134, укр.
УДК: 60.604;606.641;613.2
БІОФОРТИФІКАЦІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН
О. М. Бурлака, Б. В. Сорочинський
Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України, Київ
Обговорюється проблема біофортифікації, яка передбачає поліпшення методами біотехнології поживних властивостей сортів сільськогосподарських рослин. Розглянуто питання харчового дефіциту деяких мінералів та вітамінів і негативних наслідків цього для здоров’я населення, які можна зменшити, створюючи та використовуючи рослинні продукти з покращеними властивостями. Описано напрями та досягнення підвищення харчової цінності рослин із застосуванням методів генетичної інженерії.
Ключові слова: біофортифікація, дефіцит мікронутрієнтів, генетична інженерія, поліпшення властивостей рослин.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 348
ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 5, 2010
С. 57-65, бібліогр.18, укр.
УДК: 577.112.7:616
Університет медичного центру Канзасу, м. Канзас, США;
Київський національний університет імені Тараса Шевченка;
Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, Київ
Транскрипційний фактор ZXDC бере участь у регуляції експресії гена MHCII в евкаріотів. Раніше за допомогою мікроарей-аналізу та полімеразної ланцюгової реакції було встановлено, що надекспресія фактора ZXDC в ембріональних клітинах нирки лінії HEK293 спричинює підвищення рівня експресії низки інших генів, зокрема BDNF, CDKN1C, IL5Ra та EGR2. У цьому дослідженні з використанням кількісної полімеразної ланцюгової реакції було визначено, що рівень експресії мРНК EGR2 підвищується у 2,3 раза в ембріональних клітинах нирки лінії HEK293 та майже у 7 разів — у культурі промієлоцитів лінії HL60 з посиленою експресією ZXDC. Для з’ясування механізмів збільшення рівня експресії гена EGR2 ми клонували промоторну ділянку EGR2 (від -341 до +134) у репортерну плазміду pGL3basic з експресією люциферази. Встановлено, що при котрансфекції клітин лінії HEK293 плазмідними конструкціями pGL-EGR2-341 та pcDNA3.1-ZXDC експресія люциферази у цих клітинах підвищувалася майже у 2 рази. Крім того, з використанням хроматин-імунопреципітації було показано, що ZXDC зв’язується з промоторною зоною гена EGR2 у клітинах промієлоцитів лінії HL60 in vivo. Отримані дані свідчать про те, що транскрипційний фактор ZXDC бере участь у регуляції транскрипції гена EGR2, зв’язуючись із його промоторною ділянкою.
Ключові слова: транскрипційні фактори, ZXDC, EGR2, надекспресія гена, регуляція транскрипції, клітини промієлоцитів HL60, клітини нирки HEK293.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 365
ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 5, 2010
С. 83-91, бібліогр.21, укр.
УДК: 582.284:547.458:54.053:632.953
О. Г. Коваленко, О. М. Поліщук, С. П. Вассер
Інститут мікробіології і вірусоогії ім. Д. К. Заболотного НАН України, Київ
Інститут ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України, Київ
На прикладі трьох штамів Ganoderma adspersum, виділених у Грузії, Китаї та Ізраїлі, показано здатність вищих грибів продукувати глікани, які є активними інгібіторами фітовірусної інфекції. Активні антивірусні препарати глікану з міцелію гриба можна отримати водною, кислотною та лужною екстракцією. Встановлено здатність глікану G. adspersum активувати захисні механізми рослин і пригнічувати інфекційну та репродуктивну активність вірусу тютюнової мозаїки (ВТМ). Стійкість тютюну до ВТМ-інфекції під впливом глікану формується de novo за участю транскрипції РНК на матриці клітинної ДНК, чутливої до дії специфічного інгібітору цього процесу актиноміцину Д. Крім того, виявлено здатність полісахариду пригнічувати репродукцію ВТМ за системної вірусної інфекції.
Ключові слова: Basidiomycetes, Ganoderma adspersum, глікани, антивірусна активність, вірус тютюнової мозаїки, вірусостійкість рослин, актиноміцин Д, Nicotiana tabacum, Datura stramonium.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 349
ISSN 1995-5537
Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 5, 2010
С. . 9-18, бібліогр.66, рос.
УДК: 577.152.34:577.151.5
МЕЗОТРОМБІН — ПОХІДНЕ ПРОТРОМБІНУ — Na+-ЗАЛЕЖНИЙ АЛОСТЕРИЧНИЙ ЕНЗИМ
М. В. Колодзейська, О. І. Юсова, Т. В. Гриненко
Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, Київ
Сучасний механізм активації протромбіну передбачає, що проензим і його активний інтермедіат мезотромбін існують в альтернативних конформаціях, які визначають послідовне розщеплення двох пептидних зв’язків у молекулі протромбіну, необхідних для його перетворення на тромбін. Конформація протромбіну є оптимальною для розщеплення зв’язку Arg 320-Ile321, тоді як мезотромбіну — Arg 271-Thr272.
Мезотромбін, на відміну від тромбіну, майже не виявляє прокоагулянтних властивостей, проте має підвищену антикоагулянтну активність, опосередковану тромбомодулінзалежною активацією протеїну С. Мезотромбін може регулювати фібринолітичний процес через тромбомодулінзалежну активацію інгібітора фібринолізу (TAFI).
Мезотромбін, як і тромбін, взаємодіє з фібриногеном, тромбомодуліном і протеїном С. Його специфічність залежить від зв’язування іонів натрію. Виявлено, що своєрідні прокоагулянтні властивості мезотромбіну — активація факторів V і VIII на мембранах та протикоагулянтні, зумовлені активацією зв’язаного з тромбомодуліном протеїну С, регулюються Na+ як ефектором його каталітичної функції. Крім того, Na+ впливає на активність мезотромбіну, збільшуючи афінність лігандів до екзосайту І і спрямовуючи активацію протромбіну на утворення тромбіну безпосередньо зі швидкої форми мезотромбіну. Визначення мезотромбіну як Na+-залежного алостеричного ензиму розкриває нові підходи для регуляції його активності та специфічності дії.
Ключові слова: протромбін, мезотромбін, фактор V зсідання крові, екзосайти I і II тромбіну, зв’язування Na+, алостерична регуляція.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- ПРЯМИЙ ОРГАНОГЕНЕЗ IN VITRO ТИРЛИЧУ ЖОВТОГО (Gentiiana llutea L.) І. І. Конвалюк, Н. Б. Кравець, Н. М. Дробик, В. М. Мельник, В. А. Кунах
- РЕКОМБІНАНТНИЙ ХИМЕРНИЙ ПРОТЕЇН MPB63–MPB83 — ПЕРСПЕКТИВНИЙ АНТИГЕН ДЛЯ ДІАГНОСТИКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ Т. А. Редчук, Н. В. Короткевич, А. А. Кабернюк, О. С. Олійник, А. Ю. Лабинцев, С. І. Романюк, Д. В. Колибо, С. В. Комісаренко
- СТВОРЕННЯ ТРАНСФОРМОВАНИХ РОСЛИН РІПАКУ, ЩО ЕКСПРЕСУЮТЬ ГЕН CYP11A1 ЦИТОХРОМУ Р450SCC ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ Л. О. Сахно, Б. В. Моргун, О. Ю. Кваско, М. В. Кучук
- ФОТОБІОРЕАКТОРИ Ю. І. Сидоров