ISSN 2410-7751 (Print)
ISSN 2410-776X (Online)
Biotechnologia Acta Т. 18, No. 3, 2025
С. 50-57, Бібліограф. 18, англ.
УДК: 616.366-003.7; 616.3-018-001-089
doi: https://doi.org/10.15407/biotech18.03.050
Повий текст (PDF, англ
ДИНАМІЧНІ ЗМІНИ ПОКАЗНИКІВ ЗАПАЛЕННЯ ПІСЛЯ ЛАПАРОСКОПІЧНОЇ ХОЛЕДОХОЛІТОЕКСТРАКЦІЇ ТА ХОЛЕДОХОСКОПІЇ У ПОЄДНАННІ З ЛАПАРОСКОПІЧНОЮ ХОЛЕЦИСТЕКТОМІЄЮ У ЧОЛОВІКІВ ТА ЖІНОК ЗІ СКЛАДНИМ ХОЛЕДОХОЛІТІАЗОМ
В. Волковецький 1, О.Лобанова 2, Н. Пузир 2, А.Ткаченко 2, М.Максименко 2, Я. Сусак 1, Л. Сківка 3
1 Національний медичний університет ім.О.О.Богомольця, Київ, Україна
2 Відділення хірургії №2 КНП «КМКЛШМД», Київ, Україна
3 ННЦ «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Україна
Конкременти загальної жовчної протоки (КЗЖП) є однією з найпоширеніших патологій жовчовивідних шляхів, з більш високою частотою випадків серед жінок, що становить серйозну глобальну проблему охорони здоров’я. За відсутності лікування КЗЖП можуть призвести до тяжких запальних ускладнень, зокрема холангіту, панкреатиту та біліарного цирозу. Лапароскопічна холедохолітоекстракція та холедохоскопія (ЛХХ) у поєднанні з лапароскопічною холецистектомією (ЛХ) стала широко використовуваним підходом до лікування КЗЖП, поряд із сучасними методами ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографії. Проте ведення пацієнтів із жовчнокам'яною хворобою (ЖКХ), ускладненою складним холедохолітіазом (СХ), залишається серйозним викликом. Метод ЛХХ + ЛХ дозволяє зменшити хірургічну травматизацію та системну запальну відповідь, сприяючи швидшому відновленню пацієнтів із ЖКХ, ускладненою СХ. Незважаючи на ці досягнення, статеві відмінності у системній запальній відповіді після ЛХХ+ЛХ залишаються недостатньо вивченими.
Метою цього дослідження було оцінити та порівняти динамічні зміни запальних маркерів у чоловіків і жінок із ЖКХ, ускладненою СХ після виконання ЛХХ+ЛХ.
Методи. Дослідження включало 71 пацієнта (24 чоловіки та 47 жінок) із ЖКХ, ускладненою СХ, яким було проведено ЛХХ+ЛХ, із середнім віком 60,3 ± 1,9 р. Лейкоцитарну формулу визначали за допомогою автоматичного гематологічного аналізатора Mindray BC-2800 (Mindray, Шеньчжень, Китай). Додатково розраховували індекси запалення на основі показників лейкоцитарної формули, зокрема: нейтрофільно-лімфоцитарний коефіцієнт (НЛК), лімфоцитарно-моноцитарний коефіцієнт (ЛМК), тромбоцитарно-лімфоцитарний коефіцієнт (ТЛК), індекс системної запальної відповіді (ІСЗВ), індекс системного імунного запалення (ІСІЗ), нейтрофільно-моноцитарний коефіцієнт (НМК). Ці показники оцінювали у трьох часових точках: до операції, через 24 години після втручання та на момент виписування.
Результати. До операції у жінок із ЖКХ, ускладненою СХ медіанні значення запальних індексів були значно вищими, ніж у чоловіків: НЛК, ТЛК та НМК перевищували відповідні показники у чоловіків у 1,4 раза, а ІСЗВ – у 1,6 раза. Через 24 години після операції системні запальні індекси мали різні тенденції у чоловіків і жінок. У чоловіків медіанні значення ТЛК та ЛМК залишалися незмінними, тоді як ІСІЗ та НМК збільшилися в 1,2 раза, ТЛК зріс у 1,5 раза, а ІСЗВ знизився в 1,3 раза. У жінок, навпаки, спостерігалося зниження медіанних значень НЛК, ІСЗВ та ІСІЗ в 1,2, 1,7 та 1,3 раза відповідно. При цьому ТЛК та НМК залишалися стабільними, а ЛМК збільшився в 1,4 раза. На момент виписування у чоловіків медіанні значення запальних індексів суттєво перевищували початковий рівень (в 1,8 – 2,5 раза), тоді як у жінок вони залишалися незмінними або зростали лише на 30% відносно вихідних значень.
Висновки. Жінки із ЖКХ, ускладненою СХ демонструють вищу здатність до усунення післяопераційного запалення порівняно з чоловіками.
Ключові слова: складний холедохолітіаз, лапароскопічна холедохолітоекстракція та холедохоскопія, індекси запалення, статеві відмінності.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2025