Оберіть свою мову

IISSN 2410-7751 (Друкована версія)
ISSN 2410-776X (Електронна версія)

  

Ж-л "Biotechnologia Acta" Т. 14, № 4, 2021
С. 28-37, бібліогр. 37
УДК: 615.37: 578.824.11
https://doi.org/10.15407.biotech14.04.028

БІОТЕХНОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРИ СТВОРЕННІ ТА У ВИРОБНИЦТВІ АНТИРАБІЧНИХ ВАКЦИН

. М. Краснопольський, Д. М. Пилипенко

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Україна

Сказ — неврологічне захворювання вірусного походження, що призводить до летальних наслідків. Вірус сказу є РНК-вірусом, який, проникаючи у центральну нервову систему, спричинює дисфункцію нейронів. Своєчасна вакцинація дає змогу запобігти розвиткові захворювання.

Мета. Статтю присвячено імунобіотехнологічним дослідженням, спрямованим на створення антирабічних вакцин.

Результати. Розглянуто історію створення таких вакцин ? від перших інактивованих, отриманих з нервової тканини, до вирощуваня вірусу на культурах клітин тварин. Наведено дані про наявні на ринку антирабічні вакцини: їхній склад, використовувані штами вірусу сказу, культури клітин, способи інактивації та очищення вірусу. Описано технологію отримання антирабічної вакцини на основі штаму вірусу Pitman Moore і культури клітин курячих фібробластів. Розглянуто переваги різних видів вакцин: живих атенуйованих, пептидних, ліпосомальних, РНК-вакцин, вакцин, отриманих на основі вірусних векторів, трансгенних рослин і методів зворотної генетики.

Висновки. Розвиток біотехнології, імунології та вірусології дає змогу постійно вдосконалювати вакцинні препарати, зокрема й проти сказу, підвищуючи їхню ефективність і безпеку.

Ключові слова: імунобіотехнологія; вірусні вакцини; антирабічна вакцина; РНК-вірус; вірус сказу.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2021