ISSN 1995-5537
Ж-л «Біотехнологія» Т. 4, № 4, 2011
С. 50-58, бібл. 27, укр.
УДК 577.118:636.4
Р. Я. Іскра, М. В. Гончар, Г. І. Нечай, І. Я. Максимович
Інститут біології тварин НАAН України, Львів,
Інститут біології клітини НАН України, Львів;
Заміський факультет біотехнології, Жешувський університет, Кольбушова, Польща
У природному середовищі хром є переважно у двох валентних станах: шестивалентному (хромати та біхромати) і тривалентному (сполуки Cr3+). Хромати широко використовують у промисловості, у процесах виробництва сталі, сплавів чавуну, обробки деревини та дублення шкіри. Є багато даних про токсичну, мутагенну й канцерогенну дію Cr(VI).
З’ясовано дію біокомплексів Cr(ІІІ) з культуральної рідини дріжджів Saccharomyces cerevisiae на обмін протеїнів та вуглеводів, а також систему антиоксидантного захисту в крові поросят у період відлучення від свиноматок. Встановлено, що введення до раціону поросят культуральної рідини, яка містить біокомплекси хрому, спричинює зменшення вмісту сечовини та глюкози у плазмі крові, збільшення концентрації загального протеїну, активності ензимів лактатдегідрогенази, каталази і глутатіонпероксидази та вмісту відновленого глутатіону в еритроцитах крові. Не було виявлено суттєвих відмінностей між показниками тварин, що споживали культуральну рідину дріжджів, яка містила Cr(ІІІ) у формі природно-синтезованих біокомплексів, і таку, до складу якої входив хелатований Cr(ІІІ).
Ключові слова: поросята, дріжджі, біокомплекси хрому, протеїн, лактатдегідрогеназа, відновлений глутатіон, ензими антиоксидантного захисту.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008