Оберіть свою мову

IISSN 2410-7751 (Друкована версія)
ISSN 2410-776X (Електронна версія)

 

Ж-л "Biotechnologia Acta" Т. 14, № 4 , 2021
С. 80-87, библиогр. 10, англ.
УДК: 628.331
https://doi.org/10.15407.biotech14.04.080

ПРОБЛЕМИ ОЧИЩЕННЯ СОАПСТОКІВ ОЛІЙНИХ ВИРОБНИЦТВ
ТА ЇХ ВИРІШЕННЯ

 Л. Саблій1, В. Жукова1, С. Кононцев2, О. Ободович3, В. Сидоренко3

1Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
2Національний університет водного господарства та природокористування, Рівне, Україна
3Інститут технічної теплофізики НАН України, Київ

Стічні води, які утворюються під час виробництва олії, містять різноманітні забруднювальні речовини, які переходять у стічні води під час перероблення соапстоків: жири й жирні кислоти та їхні солі (водні розчини мил), гліцерол, фосфогліцериди, нейтральний жир, фосфатиди, протеїни, вуглеводи, забарвлювальні речовини (каротин, каротиноїди, хлорофіл та ін.), речовини, які не омилюються, та воскоподібні, солі — сульфат і хлорид натрію, механічні домішки тощо.

Мета. Дослідити процеси очищення виробничих стічних вод олійного виробництва та запропонувати ефективну технологію їх локального очищення до нормативних вимог у процесі скидання очищених стічних вод у систему водовідведення міста.

Методи. Хімічне споживання кисню (ХСК) визначали біхроматним методом. Концентрацію завислих речовин — гравіметричним методом.

Результати. У процесі оброблення соапстоків карбонатом кальцію з подальшою флотацією було отримано ефект видалення завислих речовин на 70–75%, зниження ХСК — на 60%. На основі досліджень було запропоновано технологію очищення соапстоків, що включає послідовні процеси фізико-хімічного очищення стічних вод — усереднення, підлужування карбонатом кальцію, I ступінь флотації, коагуляція, II ступінь флотації, окиснення пероксидом водню, фільтрацію через кварцові фільтри та адсорбцію на вугільних фільтрах.

Висновки. Розроблено ефективну технологію попереднього очищення соапстоків олійного виробництва. Це дасть змогу значно знизити концентрації органічних речовин та інших забруднень у соапстоках, що суттєво знизить вплив таких стоків на процеси біологічного очищення стічних вод міських очисних станцій.

Ключові слова: соапстоки; рослинна олія; забруднювальні речовини; технологія очищення; стічні води.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2021