Biotechnologia Acta

...

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта
Home Архив 2020 № 3 ХІМІЧНИЙ СКЛАД ТА АНТИМІКРОБНІ ВЛАСТИВОСТІ ЕФІРНОЇ ОЛІЇ Origanum vulgare L. РІЗНИХ МІСЦЕЗРОСТАНЬ M. Кривцова, М. Грицина, І. Саламон
Друк PDF

ISSN 2410-7751 (Друкована версія)
ISSN 2410-776X (Електронна версія)

Ж-л "Biotechnologia Acta" Т. 13, № 3, 2020
С. 64-72, бібліогр. 24, англ.
УДК: 615.322:616.37
https://doi.org/10.15407/biotech13.03.064

ХІМІЧНИЙ СКЛАД ТА АНТИМІКРОБНІ ВЛАСТИВОСТІ ЕФІРНОЇ ОЛІЇ Origanum vulgare L. РІЗНИХ МІСЦЕЗРОСТАНЬ

M. Кривцова 1, М. Грицина 2, І. Саламон 3

1 Ужгородський національний університет, Україна
2 Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького, Україна
3 Пряшівський університет, Словакія

Ефірні олії широко використовують у різних галузях косметології, медицини, харчової промисловості і вони є високо вживаним продуктом. Водночас біохімічний склад, властивості, зокрема антимікробна активність, олій варіює залежно від місця зростання, кліматичних умов та хемотипу рослин. Метою нашої роботи є дослідження якісного та кількісного складу ефірних олій O. vulgare та антимікробних властивостей, рослин, що зібрані у Східній Словаччині та у Львівській області України.

У природних умовах Origanum vulgare L. зібрано в околицях села Тростянець, Львівська область, у 2019 р. У Словаччині рослини були вирощені компанією Агрокарпати, Плавниця. Ефірну олію із сировини відганяли гідродистиляцією (2 години) в апараті Клівенгера згідно з Європейською фармакопеєю.

Дослідження біохімічних властивостей ефірних олій популяцій рослин, які ростуть в умовах Львівщини, показали, що вміст ЕО становить 0,35 ± 0,05%. Склад ефірних олій вказує на належність рослин природної популяції Origano vulgare L., що зростає у Львівській області, до монотерпенового хемотипу. Монотерпенові вуглеводні α-терпінен і α-t-терпінеол становили в сумі 29‒33%, ациклічні монотерпени – β-мірцен 7% і 4% – ліналол і лише 15% становила поліфенольна сполука p-цимен.

Рослини O. vulgare, вирощені у Словаччині, характеризувались вмістом ефірної олії 0,15–0,50% і компонентним складом, який дав змогу віднести їх до карвакрольного хемотипу, де основним інгредієнтом є феноли – карвакрол і тимол (разом 71%), ізопропілтолуол (4,0%). Монотерпенові вуглеводні терпінен (5,0) і спирт терпінеол (6,0) становили в сумі 11%, ациклічний монотерпен – мірцен (3%) і сесквітерпен β-каріофіллен – 4,5%.
Ефірна олія O. vulgare, зібрана в Словаччині, виявляла високі антимікробні властивості на референтні та клінічні ізоляти умовно патогенних мікроорганізмів. Ефірна олія із зразків, зібраних на Львівщині, виявляла низьку антимікробну активність.

Отже, досліджувані рослини наледать до різних хемотипів, що обумовлює перспективу їх використання для різних потреб залежно від біохімічного складу та властивостей.

Ключові слова: ефірна олія орігано, антимікрона активність, біохімічні властивості

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2020
 

Додаткове меню

Пошук по сайту

Навігація на сайті

Home Архив 2020 № 3 ХІМІЧНИЙ СКЛАД ТА АНТИМІКРОБНІ ВЛАСТИВОСТІ ЕФІРНОЇ ОЛІЇ Origanum vulgare L. РІЗНИХ МІСЦЕЗРОСТАНЬ M. Кривцова, М. Грицина, І. Саламон

Запрошення до співпраці

Пані та понове!  Редакція запрошує Вас публікувати свої роботи на сторінках нашого журналу. © Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008. Усі права захищені. Повний або частковий передрук матеріалів журналу тільки з письмового дозволу редакції.
E
-mail для довідок: biotech@biochem.kiev.ua